• cms

    CENTREVILLE MIDDLE SCHOOL STAFF

    2017-2018

    Principal – Lawrence Dunn
    Assistant Principal – Arlene Reading
     

                         6th Grade:                                                                      

    Marlena Liimatainen – Team Leader/ Math            

    Karen Fields - ELA                                                                                   

    Ruth Gilley - Science                                                                          

    Todd Boyer – Social Studies          

    Darlene Hackett -  Science 
     
    Dana Fellows - ELA
     
    Sean McCabe - Social Studies
     
    Natasha Wright - Math  (3 classes)
     
    Rachel Pulchlopek - Math (1 class) 
     
     
     
    7th Grade:                                                                                                         

    Tracey Clay- Team Leader/ Math    

     
    John Dewey- ELA
     
    Kristin Tebbens - Science  
     
    Andrew Anders – Social Studies  
     
     Joanne Carter - Math 
      
    Rachel Place- ELA 
     
    Patrick Linz - Science 
     
    Thomas Hayman- Social Studies 
     
     
     
     
     
     

          8th Grade:                                                            

    Amy Bauer – Team Leader/ Science    

     
    Mary Meehan – ELA  
     
    Marsha Macneal – Math 
     
    Renia Gray– Social Studies 
     
    Chris Tolson – Science  
     
    Lori Rossbach – ELA     

    Libby Meredith – Math                                                   

    Karen Smith – Social Studies                                                    

                                

      

    Unified Arts:

    Erica Schauber – Team Leader/Spanish 
     
    Mike Kern - PE/Health
     
    Beth Armstrong - PE/Health
     
    Valerie Ortiz- Art 
     
    Loren Becraft - Keyboarding 
     
    Heather Fullerton - Band 
     
    Kassidy Bowman- Chorus/General Music 
     
    Barry Conner-GTT
     
     

              Special Educators:                                                     

    Katie Lofland – 7th grade/ IEP Chair                                                

    Lindsee Clark – 7th & 8th Grade                                                                  

    Natasha Wright- 6th Grade  

    Julie Kimball - 6th Grade                                                                                                                       
    Erin McCabe–Communication/Leaning Support                                                                    
    Jo Goslin - Behavior Support                        
     
    Betsie Baer - Speech/Language Pathologist 
     
    Paraprofessionals: 
    Full Time:  
    Donna Bryant 
    Mary Comegys 
    Dwayne Hicks  
    Rosemary Lee 
    Corby Lofland 
    Carol Sanger
     
     
    Part Time:  
    Tina Burns 
    Daniel Bryant
    David Hanner 
    Carolyn Jackson 
    Melissa Oldfield
     
     
    Tutors: 
    Mary Ethel Comegys
    K. Kehm  (ELL)
    Catherine Stamler
    Brenda Wingate 
     
     
    Specialists:                                                                 

    Dina Clark- Teacher Specialist/ SIT Chair                                                        

    Patty Muller- Reading Specialist                                             

    Rachel Pulchlopek- Math Specialist                                                    

         

     School Counselor/ Support Services:     
     
    Lynn Lienemann– School Counselor   
     
    Monica Dean - Nurse 
     
    Rebecca Perry – School Psychologist 
     
    Gena Newburg - ESOL 
     
    Karen Maddy - Wellness Nurse
     
    Chris Neall - SRO 
     
      

                Front Office:                                                                 

    Stephanie Kirby- Principal’s Secretary                                        

    Lucretia Anthony- School Counselor’s Secretary                                

    Jennifer Burke- Front Office/AP's Secretary                                                  

            

        Cafeteria Staff:                                                                                         

    Debbie Skinner           Robin Brown                                                  

    Vernie Hammond         Gene Dobson                 

     
    Custodians:
     
    Kevin Hollis- Lead Custodian 
    Rodney Carter
    Kara Dziekan 
    Marcus Cannon