• LEADERSHIP TEAM

    Dr. Lois McCoy – Principal

    Kaylene Kovach – Assistant Principal

    Jennifer Dryer – Reading Specialist

    Scotta Higdon – Teacher Specialist

    Melissa McGill – Special Education IEP Chairperson

    Rondell Sorrell – Math Specialist

    • FRONT OFFICE TEAM

    Lou Diviney – Administrative Assistant to the Principal

    Sharon Hoover – Front Desk Secretary

    Julia George, RN – School Nurse

    • GUIDANCE TEAM

    Edward France – School Counselor

    Stacey Boffemmyer – Guidance Secretary

    Barbara Plack – Speech Pathologist

    Dr. Valerie Wilder – Psychologist

    • 6TH GRADE TEAM

    Audrey Benson, ELA

    Lindsee Harrell, Special Education

    Betsy King, ELA

    Curtis George, Social Studies

    Linette Miller, Math

    Heather Walsh, Science

    •  7TH GRADE TEAM

    Jaclyn Baily, ELA

    Sandy Frederick, Science

    Liz Hausburg, Social Studies

    Melissa McGill – Special Education IEP Chairperson

    Jamie Reagan – Special Education

    Mike Sugden – Math

    Kathryn Towers – ELA

    •  8TH GRADE TEAM

    Kimberly Bullock, Science

    Randy Capshaw, Algebra & Math

    Erin Connolly – Social Studies

    Lara Crowley – ELA

    Molly Hustead – ELA

    Debbie Davis-Korb – Special Education

    • UNIFIED ARTS TEAM

    Sarah Burrall, Chorus / General Music

    Lucia Calloway, Art

    Barry Conner, Gateway to Technology

    Christopher Kefer, Instrumental Music

    Lauren Pippin, Physical Education / Health

    Brendan Schulte, Physical Education / Health

    Kate Zedalis, Foreign Language

    • INSTRUCTIONAL TEAM

    Natalie Baynard

    Rebecca Brohawn (Math Tutor)

    Tory Brown

    Teri Bucevicius (Media Center)

    Nina Dickson

    Gloria Grady

    Joanna Laslovich

    Brenda Leonard

    Junell Nash

    Samantha Sink (ESOL)

    Tina Souder

    Katie Yorio

    •  CUSTODIAL TEAM

    LaToya Boardley

    Wanda Hines

    Christal Jones

    Wayne Reese

    Alphonso Sorrell