Teacher & Staff Directory

at Kent Island High School
Teachers
Career Technology Education (CTE)
Ms. Cate Beaton
PLTW Engineering Teacher
Glenn Brainer
Mr. Glenn Brainer
Foundations of Technology Teacher
Michael Coyner
Mr. Mike Coyner
Computer Science Teacher
Mr. Josh Dishong
CTE Department Chair & PLTW Engineering Teacher
Mr. Justin Holland
Business Teacher
Mr. Patrick Hopkins
Personal Finance & Foundations of Technology Teacher
Marcie Mamas
Ms. Marcie Mamas
Business Teacher
Ms. Kay Parramore
CTE Teacher
Ms. Rebecca Ritz
PLTW Biomedical Sciences Teacher
Mr. Richard Strader
CTE Teacher
Ms. Sherry Valenti
Teacher Academy Instructor
Mr. Matthew Ward
Architecture & Construction Management Teacher
English
Ms. Kimberly Beckett
English Teacher
Ms. Lianna Bennett
English Teacher & Department Chair
Ms. Lenore Burkhardt
English Teacher
Ms. Molly Callaghan
English Teacher
Ms. Holly Duplechain
English Teacher
Ms. Stephanie MacKenzie
English Teacher & Reading Specialist
Ms. Katherine Marketto
English Teacher
Ms. Paige Martin
English Teacher
Mr. Gregory Mullen
English Teacher
Ms. Sara Walford
English Teacher
Christina Warren
Ms. Christina Warren
English Teacher
English as a Second Language
Ms. Dana Mills
English Language Tutor
Ms. Jacqueline Nagy
English Language Teacher
Mathematics
Ms. Diane Adelsberger
Mathematics Teacher
Ms. Brittney Black
Mathematics Teacher
Ms. Olivia Faber
Mathematics Teacher
Ms. Jessica Lawrence
Mathematics Teacher & Department Chair
Mr. Michael Osuna
Mathematics Teacher
Ms. Kristine Plocek
Mathematics Teacher
Mr. Cameron Rich
Mathematics Teacher
Ms. Joelle Siwald
Mathematics Teacher
Mr. Kevin Valenti
Mathematics Teacher
Dr. Linda Wieder
Mathematics Teacher
Performing Arts
Mr. Kevin Reagan
Theatre Teacher
Kimberly Scully
Ms. Kimberly Scully
Band Director
Ms. Reanna Sherman
Choir Teacher
Amber Wright
Ms. Amber Wright
Dance Teacher & Department Chair
Physical Education & Health
Ms. Carin Doughty
Physical Education & Health Teacher
Mr. Errol Lawrence
Physical Education Teacher
Ms. Katie Schenker
Physical Education & Health Teacher
Mr. Brendan Schulte
Health & Fitness for Life Teacher
Mr. Michael Wright
Physical Education, Health Teacher & Department Chair
Science
Ms. Cheryl Carmean
Physics Teacher
Mr. Pete Corriero
Science Teacher
Ms. Morgan DiDomenico
Chemistry Teacher
Ms. Nicole Faery
Earth Science & Biology Teacher
William Hazy
Mr. William Hazy
Life Science Teacher
Ms. Taylor Motley
Long Term Substitute
Ms. Kimberly Saltsburg
Biology Teacher
Ms. Jennifer Traver
Biology Teacher & Department Chair
Mr. Sean Wible
Chemistry Teacher
Social Studies
Mr. Connor Farrell
US History Teacher
Ms. Hannah Kapadia
World History & AP Economics Teacher
Ms. Lynda Kepley
Government & Business Law Teacher
Ms. Meaghan Kline
Government & AP Psychology Teacher
Mr. Justin Lewis
Government & AP Government Teacher
Mr. Johnreed Peria
Long Term Substitute
Ms. Lacey Phelps
World History Teacher, AP Human Geography Teacher, & Department Chair
Ms. Kari Regenhardt
US History Teacher
Mr. Thomas Robbins
African American History, AP Modern European History, World History, & AP World History Teacher
Visual Arts
Ms. Laquel Nenno
Visual Arts Teacher
Ms. Andrea Schulte
Visual Arts Teacher & Department Chair
Ms. Estelle Szczerba
Visual Arts Teacher
World Languages
Ms. Lori Heggelke
Spanish Teacher & Department Chair
Ms. Tracey Nicholson
Spanish Teacher
Ms. Jennifer Pantusa
French & Spanish Teacher
Ms. Silvia Paola Lopez Miller
Spanish Teacher
Kate Zedalis
Ms. Kate Zedalis
Spanish Teacher
Special Education
Tracey Betcher
Ms. Tracy Betcher
School Assistant
Ms. Alaina Brewer
School Assistant
Ms. Stephanie Bugg
School Assistant
Ms. Sherry Carpenter
Special Education Teacher
Ms. Michelle Girvin
School Assistant
Ms. Tracy Johnson
School Assistant
Ms. Renee Kinder
School Assistant
Ms. Meredith Krissoff
Special Education Teacher
Mr. David Loveday
School Assistant
Ms. Rebecca Loveday
Special Education PACS Teacher
Ms. Kathy Mrozek
Special Education Teacher
Ms. Julia Ogens
School Assistant
Ms. Lindsay Owens
Special Education Teacher
Ms. Katie Peternel
Special Programs Coordinator/Behavior Specialist
Ms. Nicole Sadowski
Special Education Teacher
Ms. Jessica Schutt
IEP Chair, 504 Facilitator, & SDD Coordinator
Gaffney Shepherd
Ms. Gaffney Shepherd
School Assistant
Ms. Diane Shirkey
School Assistant
Ms. Joeleen Smith
Special Education Supervisor
Ms. Laney Verdonck
School Assistant
Dr. Kelly Zimmerman
Special Education PACS Teacher
Administration & Staff
Leadership
Mr. Daniel Harding
Principal
Dr. Stacey Rankin
Academic Dean
Mr. Sean Barnum
Assistant Principal
Mr. Stephen Rafter
Assistant Principal
Ms. Sue Stein
Assistant Principal
School Counseling
Ms. Laura Schroyer
Senior School Counselor
Ms. Maggie Ireland
Junior School Counselor
Ms. Julie Steinbruck
Sophomore School Counselor
Ms. Heather Tranquill
Freshman School Counselor
Administrative Support
Ms. Cathy Gorman
Administrative Secretary, Counseling Office
Ms. Faith Gross
Administrative Assistant to the Assistant Principals
Ms. Michele Nooney
Attendance Secretary
Ms. Megan Palmer
Finance Secretary & Admin. Assistant to the Academic Dean
Ms. Deborah Parsons
Administrative Assistant to the Principal
Ms. Caitlin Snider
Front Office Secretary
Student Support Services
Ms. Eileen Austin
Physical Therapist
Mr. Yuba Bhandari
Math Tutor
Ms. Wendy Carpenter
Occupational Therapist
Ms. Suzanne Dye
School Assistant
Ms. Maria Fisher
Access & Opportunity Coordinator
Ms. Nathy Gibbs
Full Time Substitute
Ms. Erika Gonzalez
Spanish Interpreter
Ms. Karen Hesson
Career Coach
Ms. Michelle Messier
School Nurse
Ms. Kelly Nash
Media Specialist
Ms. Katie Pietris
School Psychologist
Mr. Kerim Sarier
School Resource Officer
Mr. Moah Pollas
Math Tutor
Ms. Beth Strader
School Nurse
Ms. Nikki Williams
Speech Pathologist
Ms. Jessica Wynne
Full Time Substitute
Athletics
Ms. Linda Albright
Athletic Secretary
Ms. Cate Beaton
Athletic Director
Tracy Betcher
Ms. Tracy Betcher
Unified Strength & Conditioning Coach
Jeremy Black
Mr. Jeremy Black
Softball Coach
Glenn Brainer
Mr. Glenn Brainer
Volleyball Coach
Molly Callaghan
Ms. Molly Callaghan
Cheer Coach
Mr. Tom Colihan
Men's Tennis Coach
Coach Sean Connolly
Mr. Sean Connolly
Clay Target Coach
Corey Coulbourn
Ms. Corey Coulbourn
Swimming Coach
Mr. Zach Davis
Football Coach
Mr. Josh Dishong
Golf Coach
Matt Eagan
Mr. Matt Eagan
Women's Tennis Coach
Laura Harding
Ms. Laura Harding
Field Hockey Coach
Mr. Jimmy Hendrix
Cycling Head Coach
Justin Holland
Mr. Justin Holland
Indoor Track & Track and Field Coach
Renee Kinder
Ms. Renee Kinder
Unified Bocce Coach
Frank Kratovil
Mr. Frank Kratovil
Men's Basketball Coach
Coach Andrew MacIntire
Mr. Andrew MacIntire
Cross Country Coach
Pedro Nascimento
Mr. Pedro Nascimento
Women's Soccer Coach
Lin Outten
Mr. Lin Outten
Men's Soccer Coach
Caitlin Paukovits
Ms. Kaitlin Paukovits
Women's Lacrosse Coach
Dave Plumer
Mr. David Plumer
Women's Basketball Coach
Brendan Schulte
Mr. Brendan Schulte
Baseball Coach
Amanda Shepherd
Ms. Amanda Shepherd
Sailing Coach
Mr. Gary Simpson
Athletic Trainer
Tom Sitar
Mr. Tommy Sitar
Wrestling Coach
Mr. Matt Steves
Cycling Director
Kaitlyn Turner
Ms. Kaitlyn Turner
Dance Coach
Doug Wackowski
Mr. Doug Wackowski
Ice Hockey Coach
Bobby Woolley
Mr. Robert Woolley
Men's Lacrosse Coach
Jessica Wynne
Ms. Jessica Wynne
Unified Baseball Coach
Custodial Team
Mr. Harvey Thomas
Lead Custodian
Mr. Ronald Aytch
Custodian
Ms. Denise Henderson
Custodian
Mr. James Keene
Custodian
Mr. James Kounnas
Custodian
Ms. Jennifer Moore
Custodian
Mr. Sheldon Turner
Custodian
Sodexo Team
Ms. Cindy Taylor
Lead Food Service
Ms. Alicia Barrett
Food Service
Ms. Carla Bonds
Food Service
Ms. Marquita Monroe
Food Service
Ms. Caroline Newman
Food Service
Ms. Terry Pilkerton
Food Service
Ms. Carol Smith
Food Service